РУС   УКР   ENG
Головна \ Прес-центр \ Публікації \ Журнал «Нефть и газ», № 4, травень, 2007

 

Журнал «Нефть и газ», № 4, травень, 2007

Вже більше чверті століття ВАТ «Факел» займає стабільне місце на галузевому ринку України. Це непросто, враховуючи величезну конкуренцію і розвиток семимильними кроками науково-технічного прогресу. Проте діловий підхід, розширення продукції і підвищення її якості, впровадження нових технологій дозволяють виробничникам не зменшувати не зменшувати темпів і за всіма технічними показниками відповідати світовим стандартам.

Сьогодні  ВАТ «Факел», яке знаходиться в 60 км від Києва, має в своєму розпорядженні значну виробничу базу та висококваліфіковані кадри, зручні під'їзні залізничні і автомобільні шляхи, власну металлобазу. Заводські цехи, оснащені сучасним технологічним обладнанням, виконують заготівельні, ковальсько-пресові, складально-зварювальні роботи, механічну і термічну обробку різних матеріалів і мають нагоду гнучко змінювати технологічні процеси.

Підприємство виготовляє достатньо широку номенклатуру продукції, що дозволяє використовувати її в нафтогазовому, теплотехнічному, автозаправному комплексах, а також хімічній і нафтохімічній, харчовій і фармацевтичній промисловості. Реалізовуючи свою виробничу програму, ВАТ «Факел» активно веде науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи.
Діяльність підприємства не обмежується розробкою та виробництвом профільного обладнання. Підприємство постійно вирішує  питання повнішого задоволення потреб своїх покупців за рахунок надання додаткових послуг. Підприємство пропонує повний спектр послуг «під ключ»: доставка обладнання, його монтаж, запуск в експлуатацію забезпечує гарантійне і післягарантійне обслуговування.

Показником все зростаючих потужностей підприємства є продукція, що випускається. Достатньо затребуваним є обладнання для нафтогазового комплексу, зокрема, теплообмінники. Свого часу фахівці ВАТ «Факел» на основі розрахунків, виконаних науково-дослідними організаціями, розробили конструкцію теплообмінників-регенераторів трубчастих для агрегатів ГТ-750-6 і ГТК-10, що дозволяють суттєво збільшити коефіцієнт корисної дії (КПД) агрегатів, зменшити витрати паливного газу за рахунок збільшення коефіцієнта регенерації до показника 0,8. На відміну від пластинчастих регенераторів, які використовувались раніше, зменшено аеродинамічний опір і практично зведена до мінімуму можливість передчасного виходу з ладу. Пластинчасті регенератори буквально через рік-два в умовах інтенсивної роботи (вібрації, перепадів температури) ущільнюють повітряний тракт компресора, різко зменшуючи його КПД. Порівняно невисока вартість виготовлення, монтажу, пусконалагоджувальних робіт теплообмінника-регенератора трубчастого дозволяють окупити ці витрати протягом декількох років.

Підприємство впроваджує нові ідеї по модернізації обладнання, що випускається та розробці нових видів обладнання. На зміну давно відомим газорозподільним станціям «Енергія-1» і «Енергія-3» фахівцями ВАТ «Факел» освоєно виробництво автоматизованої ГРС нового покоління без постійної присутності оператора. До складу цих станцій входять, зокрема, редукуючий та перемикаючий вузли виробництва ВАТ «Факел», фільтр-сепаратор, підігрівач газу (теплообмінник-газ-вода), одоризатор, ємності для зберігання одоранту, збору конденсату, зливу ДЕГ та ін. При розробці цих станцій використовується досвід передових світових виробників. Як відомо, неефективно встановлювати потужний підігрівач газу ПГ-10 або ПТПГ-30 на газорозподільних станціях, що забезпечують невеликі населені пункти, оскільки споживання газу там порівняно невелике. Використовування підігрівача не на повну потужність приводить до утворення конденсату в топочном просторі, що, в свою чергу, викликає посилену корозію газоходів і погіршує екологічні показники. Спеціальне для ГРС з витратою газу менше 5 тис. куб. м/година був розроблений і виготовлений підігрівач газу Факел-ПГ-5, до достоїнств якого можна віднести:

 • високий КПД за рахунок оригінальних конструкторських рішень;
 • автоматизований запуск і контроль безпеки роботи;
 • висока економічна ефективність.

Конструкція підігрівача забезпечує стабільну роботу як із застосуванням інжекційного, так і блочного пальника. Система автоматичного управління роботи підігрівача передбачає ступінчасте регулювання потужності пальника, що дозволяє економніше витрачати паливний газ. Підігрівач рекомендується в застосуванні і для нафтових компаній - для нагрівання попутного газового конденсату при добуванні нафти. У 2005 р. підігрівач газу Факел-ПГ-5 успішно пройшов приймальні випробування і рекомендований в експлуатацію всім підрозділам ДК «Укртрансгаз». В даний час проходить стендові випробування модернізований підігрівач газу Факел-ПГ-5 з плавним регулюванням потужності пальника, що дозволяє ще економніше витрачати паливний газ.

ВАТ «Факел» розробило і приступило до випуску фільтрів-сепараторів, призначених для очищення газу, що транспортується по газопроводах, від вологи і механічних домішок. Фільтри дозволяють очистити від механічних домішок (ступінь очищення до 5 мікрон), а також видалити вологу, яка може вивести з ладу технологічне устаткування, встановлене на магістральних газопроводах. Фільтри даного типу встановлюються в газорегуляторних пунктах і газорозподільних станціях, як в приміщенні, так і на відкритому повітрі. Вони використовуються як при тиску експлуатації газу до 7,5 МПа, так і при середньому тиску 1,2 МПа. Фільтри-сепаратори виконуються у вертикальному варіанті. Сепарація рідини відбувається в циклоні (циклонах), очищення газу від дрібних частинок пилу здійснюється у фільтрі-патроні. Розроблений цілий ряд фільтрів-сепараторів: ДУ-50, ДУ-80, ДУ-100, ДУ-150, ДУ-200, ДУ-300, залежно від якісних характеристик, замовник або проектант самостійно визначає для себе, якій необхідний фільтр. Застосування фільтрів-сепараторів веде до  істотного покращення експлуатації засобів обліку газу, продовження терміну експлуатації замочної та іншої арматури, встановленої на магістральних газопроводах. Разом з фільтрами-сепараторами підприємством освоєний випуск газових і нафтогазових сепараторів.
На ВАТ «Факел» освоєний випуск камер, призначених для запуску (прийому) засобів очищення і засобів діагностики нафто- і газопроводів, швидкодіючих кінцевих затворів Ду 150-1200 мм, Ру 8 МПа. Камери випускаються в кліматичних виконаннях У і ХЛ. При виготовленні камер в блочному виконанні виготовляється їх комплектація пристроєм запасовки та  видалення поточних засобів, консольним краном, майданчиками обслуговування та іншим обладнанням, необхідним для комплексного обслуговування.

Враховуючи актуальність проблеми застосування стислого газу як моторного палива для автомобільного транспорту, ВАТ «Факел» освоює серійний випуск металопластикових балонів для транспортних засобів. Конструкторами підприємства разом з фахівцями інституту електрозварювання їм. Е.О.Патона НАН України була розроблена і впроваджена конструкція полегшеного металлопластикового балону. Ряд типорозмірів балонів виробництва ВАТ «Факел», а також їх вага дозволяє підібрати оптимальний розмір і кількість балонів для установки на легкових, вантажних автомобілях, автобусах і спецтехніці. Коефіцієнт запасу міцності такого балона складає не менше 3…3,1 - цей показник вищий, ніж в аналогічного суцільнометалевого балона. Конструкція балона забезпечує необхідну безпеку і надійність експлуатації, оскільки кожен балон проходить 100%-у діагностику зварних з'єднань, гідравлічні і пневматичні випробування. Застосування у виробництві металлопластикових балонів полімерних матеріалів забезпечує безосколочне руйнування балона при досягненні значних критичних навантажень.
На сьогоднішній день підприємство приступає також до виробництва полегшених суцільнометалевих балонів під метан та тороїдних балонів для зберігання пропан-бутану.

Крім цього, ВАТ «Факел» розробило і приступило до випуску автомобільних газозаправних станцій (АГЗС), призначених для прийому і зберігання зрідженого газу пропан-бутану та заправки автомобілів. Станції даного типу виготовляються у вигляді моноблоку на єдиній рамі, що забезпечує швидке введення в експлуатацію, а у разі потреби - швидкий демонтаж і транспортування на нове місце. АГЗС призначені для експлуатації на відкритому повітрі з помірним кліматом, при температурі навколишнього повітря від мінус 40 до плюс 45 °С. Виконання станції - відкрите під навісом з установкою жалюзійних щитів для захисту обладнання від прямого попадання сонячного проміння і атмосферних опадів. Станції виготовляються чотирьох типорозмірів з об'ємом резервуарів для зберігання зрідженого газу пропан-бутану -- 5 м3, 2х5м3, 2х6,7 м3  та 10 м3.
На підприємстві розпочалось виробництво випарно-редуційної установки, яка призначена для отримання із зрідженого газу газоподібної фракції пропан бутанової суміші і подачі її на пальникові пристрої, забезпечуючи при цьому необхідний тиск і витрату.

Підприємство розвивається і не зупиняється на досягнутому. Головна перспектива - це розширення номенклатури продукції, що випускається, за рахунок упровадження нових технологій виробництва і завоювання нових ринків як усередині країни, так і за її межами. Відповідно до сучасних вимог виробництво основної продукції підприємства сертифіковане на відповідність вимогам міжнародного стандарту якості ISO 9001:2000 з рівнем акредитації UKAS (Великобританія) і ANAB (США), що не тільки дає гарантію високої якості роботи нашого підприємства, але і виконує важливу роль в налагодженні ділових контактів із зарубіжними компаніями. Серед замовників підприємства - державні і комерційні підприємства України, Росії, Білорусі, Молдови, Азербайджану, Казахстану. Ведуться активні переговори про поставки обладнання до Узбекистану, Туркменії, Таджикистану, країн далекого зарубіжжя. Ряд представників зарубіжних фірм, що відвідали підприємство, висловив бажання співробітничати з ВАТ «Факел».

Важливим аспектом діяльності підприємства є активна співпраця з провідними галузевими науково-дослідними інститутами. Така спільна діяльність дає можливість підприємству швидко і якісно виконувати задачі, поставлені замовником, - починаючи від проектування і закінчуючи проведенням монтажних, пусконалагоджувальних робіт і сервісного обслуговування.

Стабільність розвитку, надійні партнерські зв'язки, своєчасність виконання договірних зобов'язань, конкурентоспроможні ціни -- ось те, що сьогодні відрізняє ВАТ «Факел», підприємство, що спеціалізується на випуску промислового і побутового обладнання.

 

Довідка

Основні види продукції:

 • автоматизовані газорозподільчі станції;
 • підігрівачі газу Факел-ПГ-5, ПГ-10, ПТПГ-3О, ПГА-200, ПГБ;
 • автоматичні одоризатори газу;
 • фільтри-сепаратори, газові і нафтогазові сепаратори;
 • теплообмінники-регенератори трубчасті для агрегатів ГТ-750-б, ГТК-10;
 • теплоутилізатори;
 • ємнісне та перемішуюче обладнання;
 • пальники;
 • теплообмінне обладнання;
 • газобалонне обладнання;
 • опалювальне обладнання;
 • промислові печі;
 • нестандартне обладнання. 
 
 
 
Створення сайту —
Студія Михайла Муковоза